Limity ustawowe
Wysoki poziom bezpieczeństwa listów zastawnych wynika z konieczności przestrzegania przez bank hipoteczny szeregu ściśle określonych wymogów wynikających z Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o listach zastawnych i bankach hipotecznych (Dz.U. 2016 poz. 1771).
|
Przydatne linki
Więcej o zagadnieniach związanych z tematyką wierzytelności kredytowych oraz listów zastawnych na stronach:
![]()
|
Wierzytelności stanowiące zabezpieczenie emisji listów zastawnych
Podstawę emisji hipotecznych listów zastawnych mogą stanowić wyłącznie wierzytelności zabezpieczone hipoteką na nieruchomości położonej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, wpisaną w księdze wieczystej na pierwszym miejscu. W przypadku publicznych listów zastawnych podstawę emisji określa art. 3 ust 2 Ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych.
Wartość wierzytelności banku hipotecznego jest ustalana według bankowo-hipotecznej wartości nieruchomości (BHWN), tj. konserwatywnej wyceny wartości kredytowanej nieruchomości, uwzględniającej bieżące tendencje rynkowe oraz określającą ich wartość w całym terminie kredytowania. Ponadto wierzytelności stanowiące podstawę emisji listów zastawnych podlegają wyodrębnieniu poprzez wpis do Rejestru zabezpieczenia listów zastawnych, który jest możliwy w przypadku, gdy:
|
Kontrola zabezpieczenia listów zastawnych
Bank hipoteczny jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania Rejestru zabezpieczenia listów zastawnych, do którego wpisywane są w odrębnych pozycjach:
Zasady prowadzenia Rejestru zabezpieczenia listów zastawnych reguluje Ustawa o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz Rekomendacja K Komisji Nadzoru Finansowego z lutego 2016 roku dotycząca zasad prowadzenia przez banki hipoteczne rejestru zabezpieczenia listów zastawnych.
Bieżący nadzór nad prowadzeniem rejestru zabezpieczenia sprawuje niezależny Powiernik (powołany przez KNF).
|
Zabezpieczenie zastępcze oraz bufor płynności
Podstawą emisji listów zastawnych mogą stanowić również środki banku hipotecznego:
Dodatkowo bank hipoteczny jest obowiązany utrzymywać, odrębnie dla hipotecznych listów zastawnych oraz publicznych listów zastawnych, utworzoną ze środków, o których mowa powyżej, nadwyżkę w wysokości nie niższej niż łączna kwota nominalnych wartości odsetek od znajdujących się w obrocie odpowiednio hipotecznych albo publicznych listów zastawnych, przypadających do wypłaty w okresie kolejnych 6 miesięcy. Środki przeznaczone na nadwyżkę nie mogą stanowić podstawy emisji listów zastawnych.
W przypadku emitowania listów zastawnych w innej walucie niż wierzytelności banku hipotecznego lub jego środki, bank hipoteczny zobowiązany jest do zabezpieczania ryzyka walutowego za pomocą instrumentów pochodnych.
|
Gwarancje bezpieczeństwa w prawie upadłościowym
Banki hipoteczne są objęte odrębną, niezależną od emitenta procedurą upadłości, która ma zapewnić najwyższy zwrot dla posiadaczy listów zastawnych. W szczególności przewiduje ona:
Dodatkowo listy zastawne podlegają wyłączeniu z procedury bail-in w procesie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banku hipotecznego.
|